Světová elita přijela na Šumavu. Zadov pořádal světový pohár!

Milou vzpomínku na významnou událost, kdy se Šumava stala centrem pozornosti celého lyžařského světa, jsme dostali od pracovníků lyžařského areálu Zadov.

sp

Víte, že se přesně před třiceti lety jel na Zadově první závod Světového poháru v běhu na lyžích v Čechách??

Ano, je to tak opravdu – v pátek 14.1.1983 se jel Světový pohár v běhu na lyžích žen na zadovských závodních tratích.  Tehdy se jel závod na 10 km, samozřejmě klasicky, bruslařský styl se ještě nepoužíval. Lyžařky závodily na dvou pětikilometrových okruzích, které byly stoprocentně navezené – v tu dobu nebylo ani zrnko přírodního sněhu, a tak nastoupily Tatry, Liazky, Pragy V3S, traktory a bagry a vozil se sníh ze širokého okolí, zejména z okolí Zlaté Studny, Kvildy, Modravy a Filipovy Hutě. Pořadatelům se podařilo na tu dobu perfektně upravit celý pětikilometrový okruh, což obnášelo asi 5000 m3 sněhu, neboli 400-500 nákladních aut !! Členové „Lopata týmu” by mohli vyprávět kolik dnů a nocí strávili s lopatou nebo na sněžném skútru na tratích…

Světový pohár byl pro Zadov a okolí obrovskou událostí, těsně před jeho konáním byl otevřen nový Sporthotel Olympia a Chata Churáňov a na samotný závod přijelo dle tehdejších odhadů kolem 7000 diváků.

A bylo naprosto skvělé, že úsilí místních doplnila a podpořila děvčata z reprezentačního týmu… Blanka Paulů tehdy skončila na 3. místě a Květa Jeriová šestá! Vyhrála tehdy Norka Britt Pettersen. Pro zajímavost – pátá byla tehdy pozdější olympijská vítězka a mistryně světa Marja Liisa Kirvesniemi a 18.”Gaba” Svobodová, maminka dnešní biatlonové hvězdy Gabriely Soukalové…

V sobotu 15.1.1983 se potom závod FIS na trati 5 km, nazvaný Šumavský pohár, který vyhrála Květa Jeriová!