Aby se dovolená neprodražila

 

Na seznamu věcí, které je potřeba zařídit, nakoupit a zabalit před odjezdem na dovolenou, by rozhodně nemělo chybět cestovní pojištění. Víte, pro jaké případy a v jaké výši se pojistit?

 

 d test

 

     Trávíte-li dovolenou v České republice, zpravidla nemáte důvod se cestovně připojišťovat. Povinné zdravotní pojištění vám garantuje bezplatnou lékařskou péči kdekoliv v České republice, povinné ručení a havarijní pojištění kryje škody způsobené vaším motorovým vozidlem a případná škoda, kterou způsobíte někomu jinému, bude hrazena z vašeho pojištění odpovědnosti za škodu.Tedy máte-li jej sjednáno, třeba jako součást pojištění domácnosti. Další pojištění byste měli zvažovat pouze v případě, že cestujete s cestovní kanceláří, pak se může hodit pojištění storna zájezdu. Pokud plánujete na dovolené provozovat sportovní aktivity, lze využít krátkodobé úrazové pojištění.

 

     Vaše povinné ručení platí i v zahraničí. „Na zelené kartě jsou uvedeny státy, na které se pojištění vztahuje. Cestujete-li autem do státu, který na kartě uveden není nebo je přeškrtnutý, musíte si zaplatit takzvané hraniční pojištění. Havarijní pojištění můžete mít sjednáno buď jen pro území České republiky, nebo i pro zahraničí. Ověřte si proto, zda a v jakém rozsahu vaše havarijní pojištění v zahraničí platí,“ upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. Potřebujete-li se pro cestu autem do zahraničí havarijně připojistit, sjednejte si krátkodobé havarijní pojištění a pojištění asistenčních služeb v zahraničí.

 

     Kartička pojištěnce platí ve všech státech Evropské unie a zaručuje vám bezplatnou lékařskou péči ve stejném rozsahu, v jakém je poskytována tuzemským pojištěncům. Platí však pouze ve státních a veřejných zdravotnických zařízeních a s mnoha doplatky. „Navíc zdravotní pojišťovna za lé bu zaplatí pouze hodnotu ekvivalentu platby v tuzemsku. Zbytek budete muset doplatit, přičemž je dobré myslet na to, že lékařské výkony ve většině evropských zemí jsou dražší než v České republice,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

 

     Nechcete-li tedy při zahraniční dovolené riskovat kromě zdravotních problémů také problémy finanční, měli byste před odjezdem uzavřít cestovní pojištění. Jeho základní složkou je pojištění léčebných výloh a asistenční služby. K tomu se lze připojistit ještě pro případ úrazu, trvalé invalidity a smrti následkem úrazu, pro případ zničení i krádeže zavazadel nebo škody způsobené třetí osobě.

 

     Jednotlivé pojišťovny se ve svých nabídkách předhánějí, takže u některých se například můžete pojistit i pro případ nutného veterinárního ošetření vašeho domácího mazlíčka. Pokud cestujete do zahrani í s cestovní kanceláří, můžete si cestovní pojištění sjednat přímo s ní. Zvažte také nabídku pojištění storna zájezdu, kdybyste z vážných důvodů nemohli na dovolenou odcestovat.

 

Doporučení a tipy dTestu

 

* Cestovní pojištění prodraží vaši dovolenou o několik desítek i stovek korun, může vám však ušetřit statisíce až miliony.

 

* Zvažte, zda opravdu potřebujete všechna připojištění, která vám pracovník pojišťovny nabízí.

 

* Máte-li cestovní pojištění sjednané ke své platební kartě, prověřte jeho rozsah. Pojištění a pojišťovnu vybírejte v internetových srovnávačích. Vyzkoušejte jich více, protože výsledky se mohou lišit.

 

* Pojištění sjednané online bývá levnější než na pobočce.

 

* Cestovní pojištění svým klientům často za výhodnou cenu nabízejí i zdravotní pojišťovny.

 

* Při výběru pojišťovny se více než o cenu zajímejte o pojistné limity. Nešetřete hlavně na limitech léčebných výloh a odpovědnosti za škodu.

 

* Zajímejte se o výluky z plnění. Například pojištění zavazadel se nevztahuje na cennosti v nich uložené.

 

* Na dovolené u sebe mějte vždy doklad o cestovním pojištění a kontakt na asistenční službu pojišťovny.

 

Zdroj: dTest 

{jcomments off}