iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Tak velký koncert ještě Prachatice nezažily

  Slavnostní koncert u příležitosti 94. výročí vzniku samostatného československého státu uskutečnil smíšený pěvecký sbor Česká píseň v Prachaticích v sále Národního domu.

   


  Po usilovném, téměř celoročním nácviku (dokonce i v době letních prázdnin), jsme mohli předvést publiku provedení významných skladeb a to slavného Mozartova Requiem, Charpenierova Te Deum, Smetanovy České písně a drobnější Mozartovy práce Ave verum corpus.

   

  Již odpoledne se sbor setkal se spřátelenými sbory  z Písku (Sonitus) a rakouského Bad Leonfeldenu (Chorgemeinschaft), kteří nám oplatili návštěvu, na den přesně před sedmnácti měsíci, kdy my jsme zpívali u nich právě ono Te Deum. Když přijeli sólisté z Prahy (Jana Horáková - soprán, Lucie Hilscherová - alt, Dušan Růžička - tenor, Lukáš Sládek - bas) a Písecký komorní orchestr, který nás doprovázel, uskutečnila se zkouška jednotlivých skladeb jak se sólisty, tak se sbory a to vše pod taktovkou sbormistra obou českých sborů, pana Václava Krause.

   

  Koncert zaštítil starosta města pan Ing. Martin Malý, který jej také zahájil svým projevem. Diváci byli provedenými skladbami nadšeni a mnozí z nich nám také přišli o přestávce sdělit své dojmy. Aby také ne. Nepamatuji se, že by se někdy v minulosti tak velkolepý koncert konal. Jen účinkujících bylo více jak 120. Něco podobného ještě Prachatice nezažily a těžko kdy se to bude ještě opakovat. Te Deum bylo pro mnohé skladbou málo známou, ovšem Requiem ocenili všichni do jednoho a Smetanova Česká píseň posluchače přímo nadzvedla. (mimochodem, Rakušanům se ohromně líbila, dokonce nám gratulovali k této skladbě).

   

  Na závěr zazpívaly všechny tři sbory společně Ave verum corpus a to už jsme se nemohli na praktikáble ani vejít. Místa bylo opravdu málo. Desky s notami šlo jen těžko otevřít, takže se zpívalo zpaměti a tady se ukázalo, že velký počet zkoušek nese ovoce.

   

  Následovaly květinové dary společně s představením sólistů a sbormistrů jmenovitě. Upřímný potlesk spokojených posluchačů nám byl největší odměnou. Obstáli jsme se ctí.

   

  Programem provázel pan Jaroslav Černý. Největší zásluhy o tento koncert má umělecká vedoucí sboru pani Ing. Jana Holá a náš skvělý sbormistr pan Václav Kraus a také patří poděkování naší druhé sbormistryni slečně Marcele Pehelové.

   

  Po koncertu jsme si všichni členové sborů poseděli, popovídali a těšíme se na další spolupráci a na vás, naše posluchače. A pokud byste někdo měli zájem přijít mezi nás, rádi vás uvidíme. Navštivte naše webové stránky - http://www.ceska-pisen.estranky.cz/ nebo nás najdete také na facebooku - Česká Píseň Prachatice.

   

  pro sumava.eu: Libuše DORTOVÁ

   

   

  Foto a video: Josef Malý

   

   

   

  W. A. Mozart - Requiem http://www.youtube.com/watch?v=uIbS2beta6k&list=UU5mC824b3vDXTJ5xfWAmhqw&index=1&feature=plcp

   

  M. A. Charpentier - Te deum http://www.youtube.com/watch?v=HxibPKMsBt4&feature=BFa&list=UU5mC824b3vDXTJ5xfWAmhqw

   

   

   

   

   

   

   

  Sdílet